ĽADY MALEJ STUDENEJ DOLINY

Home > Zima

Malá Studená dolina je jednou z ľadovo najbohatších dolín vo Vysokých Tatrách. Škála ľadov je pomerne široká, takže si tu nájde svoje ako začiatočník, tak skúsený ľadoborec. A vďaka tomu, že Malá Studená je naozaj Malá (teda skôr krátka), tak sa oproti iným dolinám ani moc nenachodíte. Pokiaľ pričítame k príjemnú chatu v dolnej časti doliny, tak nie je čo riešiť, snáď iba termín, kedy vyraziť.

VÝCHODISKO K ĽADOM

Najlepším východiskom k ľadom Malej Studenej doliny je Zamkovského chata na hornej hranici lesa, pár minút chôdze od tatranskej magistrály Hrebienok – Skalnaté pleso. Z Hrebienka, kam sa doveziete novou modernou lanovkou zo Starého Smokovca, dôjdete na chatu za slabú hodinku. Od chaty je to k jednotlivým ľadom od  minút, po  2 hodiny. Chata je príjemná, ponúka nápoje aj jedlo, ubytovanie je slušné, splachovacie toalety a teplá sprcha samozrejmosťou. Kontakt www.zamka.sk.

 

UHOLNÉ PRÁZDNINY

uholne-prazdninyJe to prvý výrazný ľad po pravej ruke, ktorý uvidíte po tom, ako od Zamkovského chaty vystúpate Malou Studenou dolinou nad hornú hranicu lesa. Dlhý a priamy stĺpec ľadu tu steká v kaskáde. Nevýhodou ľadu je, že má juhozápadnú expozíciu, preto je často ako prvý v doline roztopený. Ľad sa dá vyliezť na jednu plnú dĺžku (60m), alebo ho rozdeliť do dvoch, v polovici ľadu nájdeme po pravej ruke slučku. Spodná časť je viac položená, okolo 60°, v strede postupujeme kaskádovite cez ďalšie krátke výšvihy pod záverečný výlez, ktorý ponúka varianty od 60 do 90°. Záleží, ako sa kto cítite. Doleziete na naklonenú plošinu, kde vpravo v skale je spleť starých aj nových slučiek, ktoré sú previazané cez tri skoby a predstavujú tak dostatočne silný štand pre sebazaistenie pri doberaní spolulezca. Ľahký ľad. Pozor na obdobie zlého vyľadnenia, kedy je ľad v strednej časti veľmi porézny a neumožní zaistenie ľadovými skrutkami.

55 m / II., 60-90°, 1 dĺžka, zostup zlanením.

CYKLISTICKÝ  ĽAD

cyklisticky-lad-2Skôr ako začnete cestou Malou Studenou dolinou stúpať hore do Hangu pod Téryho chatou, nájdete po ľavej ruke výrazný a vysoký ľad, ktorý vyteká zo žľabu za Žltou stenou na suťový kužeľ v doline. Je to 50 m vysoký Cyklistický ľad. Na prístup k nemu sú vhodné lyže, pretože Vám umožnia zjazd na ceste späť k chate (10-15 min.). Pri prístupe k ľadu vystúpame pomerne vysoko do svahu. Vľavo od ľadu je vhodná plošinka na vybalenie veci a prípravu na lezenie. Ľad je vo veľkej časti svojej výšky kolmý, alebo takmer kolmý. Pevnejšia je jeho ľavá polovica, v pravej časti sa často vytvára záclona s dutinou. Vzhľadom k tejto polohe (severovýchodná expozícia, kde na ľad v zime slnko takmer nezasvieti) spôsobuje jeho veľkú krehkosť a lámavosť (skrátka je ľad väčšinou premrznutý), preto veľmi záleží na aktuálnych podmienkach. Všeobecne sa dá povedať, že ľad patrí k tým náročnejším kúskom a nemali by ho vyhľadávať začiatočníci. Hore je možné nájsť stanovište z niekoľkých skôb, ktoré sú previazané niekoľkými slučkami. Stanovište je tesne nad ľadom v jeho ľavej časti a nenájdeme ho na kameňoch okolo, ale na kameni na zemi, preto je niekedy nutné vyhrabať ho zo snehu. Zostup z vrcholu ľadu je buď zlanením, alebo je možné tiež zostúpiť naokolo (tzn. vystúpať hore do žľabu za Žltou stenou a vľavo zostúpiť snehom dole). Vzhľadom k tomu, že sem slnko takmer nesvieti, počítajte s tým, že Vám na Cyklistickom ľade bude zima, ako sa patrí.

50 m / IV.- V., 80 – 90°, 1 dĺžka, zostup zlanením/ zostup žľabom.

LOMNICKÝ ĽAD

lomnicky-lad-2Lomnický ľad je jeden z najdlhších a najkrajších tatranských ľadov. So svojou dĺžkou 100- 120 m, dvoma kolmými úsekmi, vzdušnou expozíciou a prostredím, v ktorom sa nachádza, patrí medzi tatranské ľadové klasiky.

Ľad sa nachádza na severnom konci Malej Studenej doliny, v jej pravej časti, pod západnou stenou Lomnického štítu. Pri pohľade na západnú stenu Lomnického štítu ľadopád vrcholí mierne vpravo, pod spádnicou jeho vrcholu, pod výrazným zlomom na úpätí steny. Ústi zhruba v prvej tretine Téryho kuloáru (pri pohľade z údolia sa opticky nachádza v jeho polovici).

Nástup pod ľad vedie z turistickej cesty Malej Studenej doliny nad Zamkovského chatou. Zo Zamkovského chaty stúpame dolinou asi 30 min. a z chodníka odbočíme vpravo do svahu, ktorý nás dovedie do ústia výrazného Téryho kuloára, ktorý sa nachádza pod Lomnickým štítom v pravom „rohu“ doliny. Dĺžka nástupu z turistického chodníka sa mení podľa snehových podmienok a použitého vybavenia (lyže, snežnice) a zaberie nám zhruba hodinu. Pozor na lavínovú situáciu, samotný kuloár je veľmi lavinózny terén. Prevýšnie z doliny pod ľad je asi 400 m.

Prvá dĺžka (40-50 m):

Nastupujeme v pravej časti ľadu a lezieme najskôr cez niekoľko ľahších kaskád pod prvý kolmý výšvih. Jeho dĺžka je asi 10 m a tvorí ho „závoj“ spojených cencúľov. Pozor na ich hrúbku! Ak sú cencúle vylámané, môže byť úsek aj mierne previsnutý. Ďalej pokračujeme ľahším, strmým ľadovým svahom (asi 60°) pod druhý výšvih. Tu vybudujeme prvé stanovište- priamo v ľade, alebo v kombinácii so skalou vpravo.

Druhá dĺžka (60-70 m):

Druhý kolmý výšvih je asi 15 m vysoký kompaktný ľad. Ľahšia je jeho pravá časť, ktorá sa skladá z niekoľkých nadväzujúcich stupňov, ľavá časť je súvislá a kolmá stena. Nad výšvihom je ľad veľmi položený, 40- 60° s jedným asi 3-5 m vysokým prahom. Zlaňák vybudujeme buď na konci ľadu alebo na skalách vpravo.

120 m – IV.-V., do 90°, 2 dĺžky, zostup zlanením.

ĽAD V LOMNICKOM  HREBENI

lomnicky-hreben-2-foto-ondra-uherTáto cesta nefiguruje v žiadnom prehľade tatranských ľadov, ale svojou dĺžkou a charakterom, ktorá sa blíži skôr ku kombinovanej zimnej horskej túre, než klasickému ľadovému lezeniu, je veľmi zaujímavá a príťažlivá.

Nájdeme ho ešte pred ľadom Uholné prázdniny, kedy je nutné zamieriť od značeného chodníka k širokému žľabu, ktorý spadá z Lomnického hrebeňa niekde k priestoru veľkej Lomnickej veže.  Akonáhle dôjdeme na začiatok tohto širokého žľabu, uvidíme po ľavej ruke ubiehajúcu zaľadnenú depresiu hore do skál. Na prezlečenie a vybudovanie stanovišťa je nutné vykopať plošinku pod ľadom. Prvá časť výstupu (45 m) predstavuje ľadovú kaskádu do 80°, ktorá prekonáva skalný prah depresie a konči naklonenými snehmi s porastom kosodreviny. Práve na kosodrevine hneď nad koncom ľadu je najlepší štand po prvej dĺžke. Nasleduje druhá dĺžka strmého snehového žľabu s ľadovým prahom vysokého do 20 m. Štand  budujeme pod ďalším ľadovým prahom v skalách vľavo. V tretej dĺžke prekonávame posledný ľadový prah (10-15 m) a snehovou kotlinkou dôjdeme pod poslednú zúženú roklinu. S lanami dĺžky 60 m prekonáte aj posledný ľadový výšvih a tu je klasický koniec trojdĺžkovej ľadovej rokliny. Tu končí výstup tak, že sa dostanete kúsok na chrbátik doprava, kde sa nedá nevidieť výrazná skalná špica so zlaňovacími slučkami. Zlanenie vedie do susedného širokého žľabu, do ktorého sme spočiatku nastúpali, kým sme z neho uhli. Snehovým terénom zbehneme späť na značenú trasu doliny a po nej späť na chatu. Nad stavbou tejto trasy je pokračovanie k poslednému ľadovému prahu (do 15 m), ktorý vedie na hornú časť svahu Lomnického hrebeňa, tu je už vhodné výstup dokončiť výstupom snehovými žľabmi až na hranu hrebeňa a okľukou cez Skalnaté pleso sa vrátiť na Zamkovského chatu.

Cesta je vhodná pre dni s nie príliš dobrým počasím (v rokline skoro nefúka a orientácia je ľahká i za hmly) aj pre začínajúcich ľadových lezcov. Viacdĺžkový charakter túry uspokojí každého horolezca, aj keď obtiažnosť nie je nijak závratná.

45/20/15/II., do 80°, 3 dĺžky, zostup zlanením do bočného žľabu.

ĽAD NA ZÁKRUTE

lad-na-zakruteObľúbený cvičný ľad v ostrej ľavotočivej zákrute červeno značenej magistrály, asi 20 min. pod chatou smerom na Hrebienok. Pokiaľ viete kde, je možné ho vidieť už z cesty na Rainerovu chatu. K ľadu sa dostaneme jednoducho, v zákrute ideme stále rovno do lesa, kde po pár desiatkach metrov uvidíme nad sebou prvý ľad.

Ľad sa v skutočnosti skladá z dvoch prúdov, ktoré sú od seba asi 30 m. Ľavý je strmší a náročnejší, hlavne kolmý záver, ktorý vedie k mohutným smrekom nad skalnými prahmi. Pravý je potom položenejší a ponúka jednoduchšie výstupy. Oba ľady sú do 30 m vysoké a kolmého náklonu dosahujú iba výnimočne. Nad každým ľadom je na strome dostatočne silná zlaňovacia slučka. Ľady sú veľmi obľúbené pre nácvik začiatočníkov (pri istení top rop), ale pozor, výlez z ľavého ľadu nie je nič jednoduché. Nevýhodou ľadu je jeho juhozápadná orientácia, preto je nie vždy v dobrej kondícii a ako prvý na slnku mizne.

25-30 m / II.-III., 60- 90°, ½ dĺžky, zostup zlanením.

DOLYHO ĽAD

dolyho-lad-2Málo známy ľadík kúsok pod Zamkou je vhodný pre základný výcvik. Je to skôr strmá kaskáda niekoľkých stupňov. Iba v dobrých zimách sa ľad vytvorí tiež na kolmých okolitých partiách, kde jeho lezenie bude viac náročné. Obvykle Vás čaká asi 25 m vysoký, 50 – 70° ľad v dráhe potoka, ktorý tečie okolo chaty dole okolo nosičskej skratky. Dostaneme sa k nemu tak, že z chodníka rovno od chaty dolu odbočíme pod skalnými prevismi doprava. Ľad je vhodný pre dni, keď je naozaj hnusne, alebo ste skončili s lezením skoro a chceli by ste ešte niekam vyraziť. Istenie je možné kdekoľvek nad ľadom za pomoci statných smrekov.

20 m- ½, 60°, ½ dĺžky, zostup zlanením.

ŠABĽA

ilustracna-2Už samotný názov napovedá mnoho o tvare tohto ľadu. Je ako šabľa tenký a dlhý. Nachádza sa v doline nad Uholnými prázdninami a nájdeme ho až keď stojíme pod ním. Je schovaný v skalnom komíne. Nátek býva síce dosť silný, ale široký iba okolo 60 – 100 cm. Z horného okraja tohto 28 m vysokého ľadu je možné zlaniť pomocou borháku nad ľadom. Zriedka lezený ľad.

28 m / IV., 90°, ½ dĺžky, zostup zlanením.

Do hodiny a pol vzdialené sú Veverkov ľad, Groszov ľad, Bibin ľad a ľad v Záhradkách v ústí Veľkej Studenej doliny.

Created by IshYoBoy.com