5. Ľadovo filmový festival

on 30. apríla 2015 with 0 and 0 in category Nezaradené
Home > Novinky > Nezaradené > 5. Ľadovo filmový festival

5LFFAko sa už pomaly stáva zvykom, víkend venovaný Ľadovo-filmovému festivalu sprevádza zlé počasie. Tento rok sa o zime moc rozprávať nedalo a do poslednej chvíle sme čakali, či veža na preteky vôbec namrzne. Zrejme to však boli myšlienky viacerých potenciálnych pretekárov a návštevníkov festivalu. Pripravení sme boli na väčší počet ľudí, keďže tento rok sa od predošlých odlišoval. Dostal totižto šancu stať sa serióznym pretekom, bol zapísaný do kalendára pretekov ako 1. kolo Slovenského pohára v drytoolingu.

Piatok sa niesol v komornejšom duchu ako obvykle. Jedáleň ovládli gitary a harmonika a spievalo sa do odpadnutia. To, čo nás večer spojilo, ráno pokračovalo a keďže v Malej Studenej neboli na ľady dobré podmienky, nikto sa od chaty príliš nevzďaľoval. Pôvodný plán, odštartovať pretek o 11tej, sa posunul o hodinku neskôr. Doobedie sme venovali posledným vylepšeniam trate. Registrácia prebiehala v ľadovom bare, ktorý stál hneď vedľa veže. Každý dostal nálepku so štartovným číslom a kategóriou, v ktorej súťaží. Na výber boli  „profi muži a ženy“ a „amatéri“

Profi začínali paragánom a dlhým prečahom na vežu, kde bola línia vyznačená červeným sprejom cez previs na vrchol veže. Odtiaľ opäť paragán cez dve dosky a TOP- cvaknutie poslednej expresky. Poradie určoval počet dosiahnutých zón na trati v čo najlepšom čase. Celú trať preliezol len Adi Zvara, čím si samozrejme vybojoval prvenstvo s časom 3:59:02.

Hneď za ním doliezol Emil „Bacigala“ Fraštia, ktorému sa nepodarilo cvaknúť poslednú expresku, čím prišiel o TOP, no získal všetky zóny (4:39:05). Posledné miesto na bedni sa ušlo Marekovi Radošovskému taktiež so všetkými zónami a časom 5:23:06.

„Amatéri“ a „ženy“ klasicky šprintovali ľubovoľným štýlom na určený TOP 10 metrovej veže, kde rozhodoval čas. Pod minútu sa to podarilo len Rasťovi (00:55:41). Najbližšie mu bol Radko Suček (1:04:31) a prvú trojku uzavrel Tomáš Vančo (1:05:88). Baby si rozdelili miesta v poradí Dominika Dejczöová (1:11:59), Romča Šlosárová (1:32:29) a Betka Ďuráčiková (2:23:03). Boj o víťazstvo bol naozaj akčný, pretekári boli motivovaní výbornými cenami od sponzorov. Dvojičky a jednoduché laná, čerstvý sprievodca Slavkovského štítu, tréningové lišty, kýbliky, reversina a mnoho ďalších zaujímavých „maličkostí“. Chatárka Janka uštedrila víťazom trojlitrovú hruškovicu a čučoriedkovú vodku. Tým sa potešil celý kolektív a po vyhlásení výsledkov a udelení cien sa všetci pustili do boja. Odštartovali sme afterku skokom na snehový stupienok pre víťazov a ďalej sme sa už len zabávali.

Tohtoročný pretek sa odlišoval viacerými vecami. Už spomenutým „podtitulom“ 1. kolo Slovenského pohára v drytoolingu, po prvý raz sa dali vyhrať, alebo zakúpiť tričká s logom festivalu, prvým trom v kategórii „profi“ a „ženy“ boli udelené víťazné poháre, ktoré do súťaže venoval James… Najkrajšou zmenou bol ale kolektív, ktorý sa okolo celej akcie vytvoril. Ľadovo- filmový festival mal vždy zopár svojich verných fanúšikov. No jeho spojenie so Zamkovského chatou má za následok kompaktnú skupinu ľudí, ktorí tomu celému dajú osobitú atmosféru. Takú, aká panovala počas víkendu 21.-23.2. Poďakovanie za super atmosféru a mega ceny patrí všetkým zúčastneným ktorí priložili ruku k dielu, JAMESu za titul pretekov a poháre, sponzorom Borisovi Rumanovi a Gillmontu, Ďurovi Hreusovi a Northlandu, Marekovi a Ďurovi z Anatomic a K2, chalanom zo Sportrysy a Bernosport a samozrejme šéfovej Janke za všetko.